Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rychlost, fotoaparát, telefonování

1. 1. 2008

Změnila se nějak rychlost telefonu? Nezměnila – alespoň pokud jde o zlepšení. Nokia N70 je stejně rychlá jako třeba předchůdce 6681, v některých případech dokonce i pomalejší. Při srovnávání rychlosti s běžnými telefony smartphony blednou, musíte k nim přistupovat jako k počítači, kde spouštění programů také nějakou dobu trvá. Není to ale zase tak hrozné, majitelé telefonů se Symbianem to mohou potvrdit.

Vnitřní paměť Nokia N70 má kapacitu kolem 30 MB. To je opravdu hodně, třikrát více než u předchůdců (s výjimkou Nokie N90). Ještě překvapivější je ale 30 MB operační paměti RAM; opět třikrát víc. Paměť se dá rozšířit kartami RS-DV-MMC.

Nemohl jsem samozřejmě vyzkoušet, jestli s Nokií N70 fungují všechny aplikace připravené pro starší modely. Setkal jsem se s problémem u ICQ VeriChat, které se odmítlo spustit, všechny ostatní programy, které jsem nainstaloval, ale fungovaly stejně dobře jako dřív.

Nokia N70 se při testu dostala do stavu, kdy jsem se skutečně obával, že tato recenze nebude moci vyjít. Odmítala se zapnout a nakonec jsem musel dvakrát sáhnout ke klávesové kombinaci pro formátování celé vnitřní paměti. Příčina byla v demoverzi některé z her pro N-Gage, které jsem zkusil nainstalovat, abych zkusil, jestli pojedou. Pomohlo až odstranění souborů her z počítače přes čtečku paměťových karet. Jednalo se konkrétně o hry Splinter Cell nebo System Rush.


Fotoaparát a obrázky: dva megapixely se počítají

Plusy: kvalitní snímky • účinný blesk • slušné video • nová aplikace pro prohlížení obrázků • možnosti úprav obrázků

Minusy: fotoaparát nezvládá makro • pomalejší reakční doba • viditelný šum

 Nokia N70 má fotoaparát s rozlišením 1,92 Mpx, řadí se tak po bok několika málo dalších telefonů, které se mohou chlubit stejně velkými obrázky. Na rozdíl od modelu N91 se nemůže chlubit nálepkou Carl Zeiss a automatickým zaostřováním, až na tragicky špatné makrofotografie jsou ale ostatní snímky velmi dobré. Nokia N70 patří mezi nejlepší fotomobily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát: objektiv s bleskem

Lepší je také natáčení videa. Délka nahrávky je omezena pouze volnou pamětí a telefon navíc nabídne lepší formát: 352 × 288 bodů. To je čtyřikrát víc než u většiny ostatních fotomobilů.

Prohlédněte si ukázkové video

Ukázkové snímky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co dělat s obrázky

Nokia má novou aplikaci Galerie pro prohlížení obrázků a videa. Jak to popsat: uprostřed displeje je zvětšený náhled obrázků a kolem rotují ostatní fotky v menších náhledech. Vidíme i název vybraného snímku, datum a čas pořízení, velikost a místo, kde je uložen (vnitřní paměť nebo karta). Klepnutím se fotografie zvětší na celou šířku displeje. Odtud se pak na další fotky dá dostat stisknutím tlačítka – přechod se efektně animuje, jako film.


Hlavní nabídka galerie • přehled obrázku • detail fotografie

Na rozdíl od starší aplikace pro prohlížení obrázků ale už není dostupná možnost zvětšit fotku přes celý displej. Stále je k dispozici zoom, ale pouze v menším rámečku se stavovými pruhy. V celoobrazovkovém režimu a navíc naležato ale fotky zobrazí nástroj Prezentace, který je dostupný z Galerie. Dá se u něj nastavit rychlost přechodu a navíc funguje i manuální ovládání. K fotografiím můžete zapnout i přehrávání hudby.


Prezentace naležato (na levém snímku se volí rychlost změny)

Trochu mrzí, že nová galerie úplně obchází možnost práce se složkami. Všechny obrázky vidíte najednou, můžete akorát vytvářet virtuální alba, která sice složky trochu nahradí, ale není to úplně ono.

Telefon nabídne i editor obrázků – a vcelku pokročilý. Fotografii lze převést do sépie, černobílého zobrazení nebo do negativu, dá se s ní otáčet, měnit jas a kontrast, zaostřovat, měnit velikost, ořezávat. V nabídce je také úprava červených očí a možnost vkládat do obrázku rámečky, texty, grafické motivy a kresby. U efektů, například ostření, lze navíc zvolit sílu.


Editor obrázků • nastavení kontrastu (pruh vpravo ukazuje sílu efektu)


Telefonování s Nokií N70

Plusy: odmítnutí hovoru s textovou zprávou • neomezený adresář • bezproblémová synchronizace • výborné hlasové vytáčení • MP3 vyzvánění • podpora videotelefonování

Minusy: omezené nahrávání hovoru • zpomalený adresář

Nokia jako mobil

Teprve teď jsme u toho, co dělá mobilní telefon telefonem. V prvé řadě je to zvuk. Nemohu si stěžovat, ale na druhou stranu ani nevidím důvod ke chvále. Kvalita zvukového projevu je zkrátka standardní a hlasitost dostatečná. To stejné platí i u hlasitého handsfree. Hovor se dá nahrávat, ale tady Nokia opět neudělala vůbec nic s omezením délky nahrávky na jednu minutu. Kvalitu příjmu si nedovolím hodnotit.

Zadávání telefonního čísla

Při formátování je třeba držet tři tlačítka a zapnout telefon. Je to zelené sluchátko, hvězdička a klávesa 3. Nepouštějte je ani po zapnutí, dokud nezazní startovací zvuk a neobjeví se animace podání ruky. V mém případě to trvalo přibližně půl minuty.